: : Kamil Střihavka : :

Pro novináře Kamilův
hudební životopis
(ke stažení ve formátu *.doc)

Vydání sólového alba Kamila Střihavky Woo-doo! v dubnu 2002 předchází Kamilova pestrá, dlouhá a úspěšná muzikantská a pěvecká kariéra. Její počátky můžeme hledat v 80. letech, kdy Kamil fascinován ortodoxní bluesovou muzikou objíždí tehdejší kluby s kytarou, foukací harmonikou a vlastními písničkami a koncertuje za pivo a párek. Současně si na vlastní kůži vyzkouší nelehké řemeslo barových hudebníků v tříletém angažmá barového zpěváka. Tady k  němu přicházejí i první profesionální nabídky a ta, pro kterou se nakonec rozhodne, je od severočeské heavymetalové skupiny Motorband. Na sklonku 80. let patří Motorband k čelným tuzemským představitelům tohoto žánru a Kamil s ním získává nejen zkušenosti rockového frontmana, ale blíže se seznamuje i se studiovou prací. V roce 1989 vycházejí první singly Motorbandu a kapela začíná v sousedním Německu pracovat na svém debutovém albu, které se na tuzemském trhu objeví v roce 1990 pod názvem Made In Germany. Posléze ovšem Kamil zjišťuje, že razantní heavy metal není právě tím hudebním stylem, který by mu byl nejbližší, kterému by se chtěl natrvalo věnovat, a krátce poté Motorband opouští. Znovu nabytá muzikantská svoboda je ale komplikována závažným onemocněním hlasivek, které Kamila postihne a při kterém se lékaři shodují, že s největší pravděpodobností už nebude nikdy zpívat. Kamil tomu ovšem odmítne uvěřit, sám si naordinuje absolutní hlasový klid, vykonává pro obživu nejrůznější mimohudební povolání a pomalu, opatrně začíná své hlasivky opět rozmlouvat a rozezpívávat.


Velkolepé vítězství přinese rok 1992. Hrozba je zažehnána a krom toho za Kamilem přichází hitmaker Ota Balage s nabídkou spolupráce a s kompletně připravenou autorskou deskou. Kamil sice už v té době uvažuje o založení společného projektu s teplickým basistou a dávným kamarádem Zdeňkem Mazačem, který se už tehdy má jmenovat No Guitars!, ale záměr odloží, a tak v roce 1992 vychází první, anglicky zpívané album all stars bandu BSP. Počáteční písmena ústředních protagonistů Balage-Střihavka-Pavlíček se brzo stanou synonymem kvalitního poprocku a úspěšný singl I Don‘t Know zapisuje do širokého posluchačského povědomí jak jméno Kamila Střihavky, tak jeho charakteristický hlas a expresivní projev. O dva roky později, v roce 1994, přichází projekt BSP s druhým, tentokrát česky zpívaným albem, které úspěch toho prvního ještě podtrhne.


   V témže roce učiní Kamil také další zásadní krok své hudební kariéry, přijímá roli Ježíše v českém nastudování slavného muzikálu Andrewa Lloyd Webera a Tima Rice Jesus Christ Superstar. Postupem času se stane doslova symbolem této inscenace, která se v pražském divadle Spirála dočká neuvěřitelných 1288 repríz, a podle mínění zástupců britských majitelů práv se v ní Kamil stane jedním z vůbec nejlepších světových Ježíšů za bezmála třicetiletou historii tohoto muzikálu. Ježíš ovšem není úplně první muzikálovou rolí Kamila Střihavky, který už před ním stačil muzikálové pódium ozkoušet v původní muzikálové inscenaci Milana Svobody Pěna dní, zkomponované na motivy románu Borise Viana. Ježíš ovšem znamenal zásadní průlom v Kamilově kariéře a natrvalo ho zapsal do povědomí i těch, kdo si ho snad předtím nestačili všimnout na pódiích rockových.

Po dobu ježíšovského angažmá ale Kamil nezapomíná ani na své rockové publikum. V roce 1995 představuje prvním albem už dříve zamýšlený společný projekt se Zdeňkem Mazačem No Guitars!. V  pozměněné sestavě, rozšířené paradoxně právě o kytaru, pak zjara 1998 vydává kapela své druhé album No Guitars…?. Kapela pak koncertně působí do roku 2000, kdy ji Kamil rozpouští s lakonickým, nicméně výstižným odůvodněním – „únava materiálu“. Vyčerpávají maratón ježíšovského angažmá, kombinovaného s koncertováním BSP a No Guitars, psaním a natáčením písniček, ale i s Kamilovou závodnickou vášní za volantem vozu Ford Fiesta Cupu, si přece jenom vybírá svou daň. Po derniéře Jesus Christ Superstar v  červnu 1998 se Kamil jen na krátký čas objeví v muzikálové Rusalce, aby se posléze věnoval bezmála ročnímu nezbytnému odpočinku, všeobecné regeneraci a shromažďování nových sil. Na muzikálovou scénu se pak navrací na prknech divadla Ta Fantastika v původním českém muzikálu Johanka z Arku, v němž účinkuje dodnes.

 

V posledních dvou a půl letech se krom toho postupně věnuje shromažďování a výběru materiálu pro svůj sólový albový debut, který připravuje pod koprodukčním dohledem tria Pavlíček-Cimfe-Karlík. Album Woo-doo! se dostává na pulty prodejen s datem 15. dubna 2002 v pomyslném křestním listu, ale Kamil už mezitím pilně připravuje živou podobu svého nového repertoáru. S ní začne koncertně vystupovat od května letošního roku a vedle samostatných vystoupení se se svou novou kapelou chystá zavítat i na několik velkých letních festivalů a na podzim letošního roku pak vyjet na turné propagující jeho sólový albový debut. V čase takříkajíc mimohudebním už sice pověsil na hřebík kombinézu automobilového závodníka, ale s o to větší chutí obléká dres prvního českého fotbalového klubu FC Spark a vyjíždí na led do útoku po boku hokejových veteránů jako Richter, Hrdina či Pouzar v barvách klubu HC Stars. Už zjara příštího roku se krom toho můžeme těšit na Kamila Střihavku v hlavní roli nového původního muzikálu Excalibur s hudbou Michala Pavlíčka, který je Kamilovi šit přímo na tělo a právě se nachází v intenzivním stadiu příprav.

                                                                                    Text: Ilja Kučera ml.
                                                                                  rozhovor z listopadu 2004


: :  Tyto oficiální stránky KAMILA STŘIHAVKY jsou provozované za laskavého přispění společnosti ITS  : : : :  Sony Music - vydavatelství  : : : :  Kamil jezí ve voze Rexton - SsangYong od společnosti GolcCar  : : : :  Kamila Střihavku obléká značka Pierre Cardin  : : : :  LevMusic - zastupující agentura Kamila Střihavky  : : : :  Divadlo TaFantastika - Kamilova domovská scéna  : : : :  Acit s.r.o  : :

© 2004–2010 STRIHAVKA.CZ   |   Návrh a realizace: